Şok Dalga (ESWT) Tedavisi Nedir?

  Şok dalga (ESWT) tedavisi, ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek amacıyla vücudun yaralı bölgelerine akustik dalgalar gönderen bir tıbbi tedavidir. ESWT için kullanılan şok dalgaları, böbrek taşını parçalamak için kullanılanlara benzer, ancak yoğunluğun yalnızca onda biri kadardır ve vücut için oldukça güvenlidir. Şok dalga tedavisinin birçok kullanımı vardır ve farklı yaralanmaları tedavi etmek için yaygın olarak uygulanabilir. 

  Klinik olarak kanıtlanmış bir yöntem olan şok dalga (ESWT) tedavisi, 1980 yılından itibaren kullanılan başarılı ve güvenli tedavi biçimidir.

  şok dalga tedavisi

  ESWT tedavisinin bazı yaygın uygulamalarına bir göz atalım.

  Şok Dalga (ESWT) Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

  Şok dalga Tedavisinin genel olarak kullanıldığı hastalıklar;

  • Topuk dikeni
  • Omuz, diz, dirsek ve ayak tendinitiyle ilişkili kronik ağrı tedavisi
  • Cinsel sertleşme problemleri
  • Kas ağrıları
  • Peyronie hastalığı

  ESWT, aslında vücudun hedeflenen bir kısmına kan akışındaki artış olan hiperemiyi teşvik eder. Hiperemi, şok dalgası tedavisinin temelidir ve kan akışındaki artış, ekstra enerji sağlar ve kasları, aktin ile miyozin arasındaki yol etkileşimlerini gevşetir. Bu, kas gerginliğini azaltacak ve ağrıyı azaltacaktır.

  P maddesinin dağılımı

  Madde P, vücuttaki bir nöropeptiddir ve sinir iletişimi için bir verici ve modülatör olarak işlev görür. P maddesinin temel amacı iltihabı düzenlemektir. ESWT tedavisi, P maddesini etkili bir şekilde dağıtabilir ve histamin salgılanmasını artırabilir. P maddesinin dağılması ayrıca etkilenen bölgedeki ağrıyı azaltmaya ve ödem veya sıvı tutulumu gelişme riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Kolajen üretimini artırır

  Kolajen, vücuttaki bağ dokularında bulunan ana proteindir. Cilde yapı ve esneklik kazandırmak için elastin ile birlikte çalışır. Kolajen ayrıca vücuttaki hasarlı bir bağ yapısından kaynaklanan herhangi bir onarım mekanizması için de ön koşuldur. ESWT, dokuların daha derin katmanlarında kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olacaktır ve bu, sadece kolajen takviyeleri alarak asla başaramayacağınız bir şeydir.

  Metabolizmayı artırır

  ESWT tedavisi, vücuttaki oksijen seviyelerinin artmasına ve enerji kaynağının artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda asidik olan ve vücuttaki metabolizma hızını artıran histaminin azalmasına yardımcı olur.

  Tedavi, ağrının beyne iletilmesinden sorumlu olan sinirleri aşırı uyararak ağrıyı anında azaltır. Aynı zamanda vücudun iyileşme mekanizmasını tetikleyecek ve etkilenen bölgede kan damarlarının oluşumunu artırarak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

  ESWT tedavisi, yumuşak doku yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılabilen non-invaziv bir tedavi yöntemidir. Non-invaziv olduğu için, minimum kesinti süresi vardır ve hastanede kalmaya gerek yoktur. Anestezi gerektirmeyen, ağrı yaratmayan ve hızlı sonuç veren bir tedavi şeklidir. Uygulama alanına giren rahatsızlıkların tedavisindeki başarı oranı yüksektir. ESWT tedavi seçeneğinin en büyük avantajı, neredeyse hiç riski veya yan etkisi olmamasıdır.

  Günümüzde dünya genelinde erkeklerin yaşadığı en büyük problemlerden biri cinsel iktidarsızlık problemidir. Alternatif olarak birçok bitkisel veya ilaç tedavisi bulunmaktadır. Ancak bu durum bazı yan etkileri de beraberinde getirebilir. Şok dalga tedavisi yöntemi ile yan etkisiz tedavi mümkündür. Bu anlamda ESWT ve LSWT tedavisi ile ilgili bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. İktidarsızlığı olan erkeklerin büyük çoğunluğu uygun bir tedavi aramaktadır. Bununla birlikte, en etkili olan tedavi yöntemleri ile ilgili yazılarımızdan bilgi almanız mümkün.

  Bir kez daha sağlıklı bir cinsel yaşam yaşamak isteyenler için en doğal ve etkili iktidarsızlık tedavisi vardır. Bitkisel ilaçların genellikle daha az yan etkisi vardır, ancak herkes için doğru olmayabilir. Mutlaka uzmanından yardım alınmalıdır.

  ESWT tedavisi, cinsel sertleşme probleminde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. İktidarsızlık diğer adıyla erektil disfonksiyon olarak bilinen hastalığın tedavisinde ESWT ve LSWT tedavisi önemli bir rol oynamaktadır.

  LSWT doğrusal şok dalga tedavisi, ESWT ise noktasal şok dalga tedavisi olarak açıklanabilir. Cinsel iktidarsızlık probleminde en etkili yöntemlerdir. Temel olarak penis damarlarını etkileyen patolojik durumların tedavisinde ESWT/LSWT etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

  Kısaca Lswt tedavisinden bahsedecek olursak, ağrısız, anestezisiz ve ilaçsız olarak kullanılan, hiçbir yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Tedavide hastaneye yatmak gerekmemektedir. Lineer şok dalga tedavisi olarak bilinmektedir. Hiç bir yan etkisi olmamakla birlikte yaş sınırlaması da yoktur. Ayrıca tedavi öncesi veya sonrası herhangi bir hazırlık gerektirmez. Hasta tedavi sonrası günlük yaşantısına devam edebilmektedir.

  LSWT tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için diğer yazılarımıza göz atın.

  LSWT Tedavisi Nedir?

  Kaynak: https://ezinearticles.com/

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir