Şok dalga Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Şok dalga tedavisi Erektil disfonksiyonu (ED) tedavi etmenin bir başka yoludur. Şok dalga tedavisi, ED’nin altta yatan fiziksel nedenleri için uzun vadeli bir tedavi görevi görebilir. Peki şok dalga tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Bu yazımızda şok dalga tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri açıklayacağız. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, şok dalga tedavisi alternatif bir tedavi şeklidir.

  Erektil disfonksiyonun fiziksel olan etkileri, penise yetersiz kan temini, vaskülojenik ED olarak bilinen ED’nin altında yatan yaygın bir nedendir. Uzmanlar kan akışını artırdığına inandıkları için, şok dalga tedavisi bu rahatsızlığı olan kişiler için en iyi sonucu verebilir.

  şok dalga tedavisi

  Şok dalga tedavisi nedir?

  Şok dalgası tedavisi, ED için alternatif, invazif olmayan bir tedavidir. Oldukça yeni bir tekniktir ve günümüzde son on yılda kullanılmaya başlanmıştır. Uygulayıcılar ED için şok dalgası tedavisine düşük yoğunluklu ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi (LI-ESWT) olarak başvurabilir.

  Düşük yoğunluklu şok dalgaları ile organda yeni damarsal yapılar oluşturulması ve mevcut damarlardaki
  kanlanmanın artmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Bu tedavi özel bir cihazda bulunan bir başlığa organı temas ettirerek yapılır. Bu dalgaların uygulanması sırasında kişi her hangi bir ağrı, sızı ya da yanma hissetmemektedir. Bu tedavi yöntemi dünyada yaklaşık üç senedir uygulanmakta ve oldukça yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır. Ülkemizde de artık bu tedavi yöntemi ile hastalarda görülen sertleşme sorun kalıcı olarak tedavi edilmektedir.

  Şok Dalga Tedavisi Nasıl Çalışır?

  Erektil disfonksiyon ve sertleşme sorunu için şok dalgası tedavisi, penise düşük yoğunluklu şok dalgaları uygulayarak çalışır. Bir uygulayıcı ile penise doğrudan yönlendirilen bir cihaz sayesinde yapılır. Şok cihazını yürütmek için bir jel kullanılır.

  Tedaviye başlamadan önce herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. Ayrıca hastane yatışı gibi işleme de gerek yoktur. Kişiler genellikle anesteziye ihtiyaç duymazlar ancak tedavi bölgesinde karıncalanma hissi yaşayabilirler. Seans boyunca dakika başına belirli miktarda şok uygulanır . Bir seans 15-20 dakika sürebilir ve bu tedavi birkaç seans sürebilir. Şok dalgası tedavisinden gelen enerji, anjiyogenez adı verilen bir süreçle yeni kan damarı büyümesini uyarır. Bu, erektil işlevi iyileştirerek penis kan akışını artırır. Tedavi sonrasında hasta günlük yaşantısına devam eder.

   2017 yılında yapılan bir çalışmada 710 kişi ye şok dalgası tedavisi yapılmış, her katılımcıya haftada 5 kez 20 dakikalık seanslar yapılmıştır. Bazılarına ek olarak ilaç da verilmiştir. Çalışma sonunda, ek ilaç alan ve almayan kişilerde ereksiyon kalitesinde önemli bir iyileşmeye olduğunu görülmüştür.

  Şok dalgası tedavisi yeni bir tedavi olduğundan hala üzerinde çalışmalar devam etmektedir ancak bugüne kadar uygulamalarda oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

  Şok Dalga Tedavisinde Riskler ve yan etkiler

  Yapılan çalışmalarda erektil disfonksiyon ve sertleşme sorunu için şok dalgası tedavisi oldukça güvenilir görülmektedir. Riski ve yan etkisi oldukça azdır. Ancak çok nadir de olsa bazı yan etkileri şunlardır:

  • penis derisinde morarma
  • idrarda kan
  • penis derisi enfeksiyonu
  • ağrılı ereksiyon
  • Yukarıdakilerden dolayı cinsel ilişki sırasında ağrı veya zorluk

  Şok dalgası tedavisi hala araştırmaları süren bir tedavi olsa da 2019 yılında yapılan kullanıcı yorumlarına göre, oldukça güvenilir ve uzun vadeli bir tedavi seçeneği olduğu belirtilmiştir.

  Şok Dalga Tedavisi Nerede tedavi olunur

  Şok dalga tedavisi günümüzde oldukça yaygınlaşan bir yöntem olmuştur. Türkiye’deki uzman doktor eşliğine tedaviye ulaşmak ve detaylı bilgi için tıklayınız. Tedavi muhakkak uzman doktor eşliğinde olmalıdır. Doktorunuz size en iyi tedaviyi sunacak doğru kişidir.

  • Bir tedavi seçeneğine karar vermeden önce bir birinci basamak doktoruna danışmak.
  • Daha fazla bilgi için bir ürolog ile konuşmak. Ürologlar, idrar ve üreme sağlığı konusunda uzmanlaşmış doktorlardır.
  • ED tedavisi sağlayan pratisyenin deneyimi, bilgisi ve geçmişi hakkında bilgi edinme.
  • Bazı cihazlar etkili enerji seviyeleri sağlamayabileceğinden, kontrol uygulayıcıları tanınmış bir şok dalgası makinesi kullanır.

  Özetle şok dalgası tedavisi, erektil disfonksiyon ve sertleşme sorunu için yeni nesil ve invazif olmayan bir alternatif tedavidir. Şimdiye kadar şok dalgası tedavisi üzerine bir çok klinik çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda kullanıcı yorumları oldukça iç açıcı olmuştur. Bu tedavi üzerinde hala çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar erektil disfonksiyon ve sertleşme sorunu tedavisinde umut verici olarak görülmektedir. Uzman doktor gözetiminde güvenli ve risksiz olarak görülmektedir.

  Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

  Shockwawe Therapy (Linear) Tedavisi Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

  Erektil Disfonksiyonu Tedavi Etmek İçin Şok Dalga Tedavisi

  Sertleşme Sorununda Şok Dalga Tedavisi

  İktidarsızlık Tedavisinde Yeni Nesil Çözüm

  Lineer Şok Dalga (LSWT) Tedavisi Nedir?

  Şok Dalga (ESWT) Tedavisi Nedir?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir