Shockwave Terapi: Erektil Disfonksiyon tedavisinde yeni bir dönemin başlangıcı

  Shockwave Terapi erektil dsfonksiyon tedavisinde yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Günümüzde oldukça yaygınlaşan shockwave terapi ile oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Shockwave terapinin çalışma prensibi nedir incelemeden önce erektil disfonksiyon hakkında bilgi edinelim.

  Erektil disfonksiyon (ED) oldukça yaygın ve rahatsız edici bir tıbbi sorundur. Sadece cinsel yaşam kalitesini etkilemekle kalmaz, erkekler üzerinde çok daha geniş bir etkiye sahiptir, benlik saygısını, kendine güveni, zayıf erkekliğin öz imajını etkiler ve yaşam kalitesini tamamen düşürür. Günümüzde erektil disfonksiyon alanında, erektil işlevi eski haline getirmek ve umarım erektil disfonksiyonu iyileştirmek için bir perspektife sahip bir tedavi yöntemi eksiktir. Bu bakımdan Şok Dalga tedavisi kesinlikle doğru yönde ilerliyor ve erektil disfonksiyon için bir çözüm arayışında bizi ileriye taşıyor.

  Erektil disfonksiyon (ED) yaygın bir cinsel bozukluktur. ED’den etkilenen erkekler, cinsel olarak uyarılmalarına rağmen cinsel ilişkiye girebilecek kadar sert bir ereksiyon sağlamada ve sürdürmede sürekli sorun yaşarlar. Durumun fiziksel veya psikolojik nedenleri olabilir. ED’nin ana nedenlerinden biri penise kan akışının kısıtlı olmasıdır – bu durumda kavernöz cisimlerdeki kan miktarı ereksiyona neden olmak için yeterli olmayabilir. Bu tip ED, vasküler erektil disfonksiyon olarak adlandırılır.

  Şok dalgası tedavisi 2010 yılından beri vasküler erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi sırasında penisin farklı bölgelerine düşük yoğunluklu şok dalgaları uygulanır. Bu, kavernöz cisimlerde yeni kan damarlarının oluşumunu uyarır ve penisteki kan akışını (ve bir ereksiyon sağlama yeteneğini) iyileştirir.

  Basit ve ağrısız tedavi bir uzman tarafından yapılır. Birçok hasta, birkaç hafta içinde ereksiyona ulaşma yeteneklerinde gözle görülür bir gelişme olduğunu bildirir. Şok dalgaları ile tedavi basittir ve anestezi gerekmez. Tedavi sırasında farklı tedavi alanlarına düşük yoğunluklu şok dalgaları uygulanır.

  Shockwave terapi

  Shockwave Terapi Nasıl Çalışır

  Shockwave terapi, 30 yıldan fazla bir süredir çeşitli tıbbi durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Şok dalgaları, duyulabilir yüksek enerjili ses dalgalarıdır. Tıp dünyasında, şok dalgaları, 1980’lerden beri çeşitli tıbbi durumların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Örneğin, şok dalgaları ortopedide ağrılı insersiyonel tendinopatilerin ve iyileşmeyen kemik kırıklarının tedavisinde kullanılır. Ürolojide böbrek taşlarını parçalamak ve vasküler erektil disfonksiyonu tedavi etmek için  kullanılırlar  (2010’dan beri). Uygulama alanına bağlı olarak düşük enerjili veya yüksek enerjili şok dalgaları uygulanır.

  Ameliyatla karşılaştırıldığında şok dalgası tedavisi, invazif olmayan bir tedavi seçeneğidir. Bu, şok dalgalarının bir terapi sisteminde vücudun dışında üretildiği ve ardından hastanın cildinden dokuya girdiği anlamına gelir. Bu yenilikçi tedavi seçeneğinin en büyük avantajı, neredeyse hiç riski veya yan etkisinin olmamasıdır.

  Shockwave tedavisi, bir jel ortam yoluyla bir kişinin cildindeki bir yaralanmaya doğrudan uygulanan bir dizi düşük enerjili akustik dalga titreşimi oluşturmayı içeren, invaziv olmayan bir tedavidir. Konsept ve teknoloji başlangıçta odaklanmış ses dalgalarının böbrek ve safra taşlarını parçalayabildiğinin keşfedilmesiyle ortaya çıktı. Oluşturulan şok dalgalarının, kronik durumların tedavisi için bir dizi bilimsel çalışmada başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Shockwave tedavisi, kalıcı bir yaralanma veya hastalıktan kaynaklanan ağrı için kendi tedavisidir. Onunla ağrı kesicilere ihtiyacınız yok – terapinin amacı vücudun kendi doğal iyileşme tepkisini tetiklemektir. Birçok kişi, ilk tedaviden sonra ağrılarının azaldığını ve hareket kabiliyetinin arttığını bildirmiştir.

  Shockwave terapisi, fizyoterapide daha yaygın hale gelen bir yöntemdir. Tıbbi uygulamalardan çok daha düşük bir enerji kullanmak, şok dalgası terapisi veya ekstrakorporeal şok dalgası terapisi (ESWT), başta bağlar ve tendonlar gibi bağ dokularını içeren birçok kas-iskelet sistemi rahatsızlığının tedavisinde kullanılır.

  Shockwave terapisinin aşağıdaki durumları etkili bir şekilde tedavi ettiği gösterilmiştir:

  • Ayaklar – topuk dikeni, plantar fasiit, Aşil tendiniti
  • Dirsek – tenisçi ve golfçü dirseği
  • Omuz – rotator manşet kaslarının kalsifik tendinozu
  • Diz – patellar tendinit
  • Kalça – bursit
  • Alt bacak – incik atelleri
  • Üst bacak – İliotibial bant sürtünme sendromu
  • Sırt ağrısı – lomber ve servikal omurga bölgeleri ve kronik kas ağrısı
  • Erektil disfonksiyon olarak bilinen iktidarsızlık

  Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

  Erektil Disfonksiyon İçin Shockwave Terapisi İşe Yarıyor Mu?

  Erektil Disfonksiyon Tedavisinde İlaç Ve Shockwave Terapisi Karşılaştırması

  Şok Dalga Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Shockwawe Therapy (Linear) Tedavisi Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

  Erektil Disfonksiyonu Tedavi Etmek İçin Şok Dalga Tedavisi

  Sertleşme Sorununda Şok Dalga Tedavisi

  İktidarsızlık Tedavisinde Yeni Nesil Çözüm

  Lineer Şok Dalga (LSWT) Tedavisi Nedir?

  Şok Dalga (ESWT) Tedavisi Nedir?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir