Sertleşme Sorunu İçin En İyi Tedavi Nedir?

  Sertleşme sorunu, bir erkeğin tüm uyarılmalarına rağmen cinsel ilişki için yeterli sertliğe ulaşamaması ya da cinsel ilişki sırasında sertliğini koruyamaması anlamına gelir. Sertleşme sorunu fizyolojik veya psikolojik etkenlerden kaynaklanan durumlardan dolayı yaşanabilir. Genel olarak fiziksel nedenler:

  • Şeker hastalığı
  • Kalp – damar hastalıkları
  • Prostat sorunu
  • Parkinson, multiple skleroz
  • Aşırı kilo,
  • Sigara ve alkol kullanımı,
  • Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve psikiyatrik ilaçlar gibi

  Psikolojik nedenler ise;

  • Ağır stres,
  • Kaygı bozukluğu,
  • Depresyon gibi durumlar olabilir.

  Sertleşme sorunu her erkeğin başına gelebilecek bir durumdur. Ancak kişi bu durumu utanç verici ya da gurur meselesi haline getirmemelidir. Tedavi edilebilir bir durum olduğu unutulmamalıdır.

  Sertleşme Sorunu Tedavi Şekilleri

  Sertleşme Sorunu Tedavi Şekilleri Nelerdir?

  Sertleşme sorunu tedavisine başlamadan önce bir erkeğin öncelikle bu sorunu yaşama nedeni tespit etmesi, tedaviye başlamadan önce yapılması gereken en önemli ve ilk adım olmalıdır. Neden sonuç ilişkisi ile doğru tedavi seçilebilir ve sorunu kalıcı olarak çözebilir. Bir erkek ağır stresten dolayı ya da ilişki sorunlarından dolayı sorun yaşıyorsa psikolojik olarak tedavi sürecine girmeli, örneğin aşırı kilodan dolayı sorun yaşıyorsa yaşam standartlarını değiştirerek tedavi sürecini seçmelidir.

  Aşağıda sertleşme sorunu için tedavi şekilleri ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Oral Tedaviler: Bu tedavi şekli PDE5 inhibitörleri olarak adlandırılabilir. Dünya genelinde ilk sırada oral ilaçlar daha fazla tercih edilir. Bunun nedeni kolay elde edilebilir olması ve kolay uygulanması diyebiliriz. Bu ilaçlar; Sildenafil, Vardanafil ve Tadalafil olarak adlandırılabilir. Bu ilaçlar kısa vadeli tedaviyi amaçlar. Ayrıca bu ilaçları alırken dikkatli bazı hususlar vardır. Örneğin; Sildenafil yağlı gıdalar ve alkolle etkileşir ve birlikte alınmamalıdır. Vardenafil ise gıda ile daha az etkileşir. Etki süreleri 6 saat kadardır. Midede dolgunluk hissi, burun tıkanıklılığı, yüzde kızarma hissi baş ağrısına neden olabilir. Nitrat grubu ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Tadalafil ise 36 saat etkili olup gıdalarla etkilenmez. Alt üriner sistem semptomlarını gidermede daha etkilidir. Yan etki olarak omuz ve adale ağrısına neden olabilir. Nitrat grubu ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

  Ayrıca oral ilaçların bazı göz önünde bulundurulması gereken önemli yan etkileri vardır. Bunlar;

  • Yüksek kan basıncı,
  • Baş ağrısı,
  • Kızarıklık,
  • Mide bulantısı,
  • Ritim sorunları gibi.

  Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Özellikle sedanter yaşam şekli, obezite, sigara kullanımı gibi durumlarda yaşam tarzı değişiklikleri erektil sorunların önemli ölçüde tedavisinde işe yarayabilir. Yaşam şekli değişiklikleri hastalığın tedavisinde önemli yer tutmaktadır.

  Anlamlı kilo kaybı erektil sorunlar bakımından olumlu etkiye sahiptir. Egzersiz uygulayan kişilerde testosteron düzeyinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Diyet ve egzersiz uygulayan kişilerde fiziksel fonksiyon bakımından daha iyi sonuç alındığı bildirilmiştir.

  Yaşam şekli değişikliklerin diğer bir faydası da erektil sorunların tedavisinde kullanılan PDE5 inhibitörlerine olan yanıtın olumlu yönde etkilemesidir. Sonuç olarak kontrollü diyet ile kilo verilmesi ve egzersizin artırılması ile sertleşme sorununda iyileşme sağlanabilir.

  Yemeklerde yağ olarak zeytinyağının kullanıldığı ve daha fazla balık baklagiller, sebzeler ve meyvelerin yer aldığı Akdeniz diyetinin obezite tedavisinde yararlı olduğu bilinmektedir. Akdeniz diyetine uyulmasının kardiyovasküler hastalık mortalitesinde anlamlı azalma sağlamaktadır.

  Akdeniz diyeti erektil fonksiyon üzerine koruyucu etkiye sahiptir. Fiziksel egzersiz ve yağ alımının azaltılması erektil fonksiyonda ilave faydalar sağlar. Egzersize başlayan erkeklerde sedanter yaşayan erkeklere kıyasla sertleşme sorunu riskinin %70 azaldığı saptanmıştır.

  İntrakavernosal enjeksiyonlar: Oral tedaviye yanıt alınamayan hastalarda intrakavernosal enjeksiyon tedavileri uygulanabilir. Ülkemizde bu amaç için papaverin uygulanmaktadır. Etki süresi 45 dakikadır, ereksiyonun daha uzun sürdüğü durumlar da mevcuttur. Nadiren %3-5 oranında priapismusa neden olup cerrahi müdahaleye gerek olabilir.

  Penil protezler: PDE5i ilaçlara yeterli yanıt alamayan, medikal sebeplerden ötürü bu ilaçları kullanamayan ya da zamana bağımlı olması nedeni ile bu ilaçları kullanmak istemeyen hastalara uygulanabilir. Bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere 2 tipi vardır. Takılabilmesi için cerrahi girişime gerek vardır. Uygulanan cerrahi geriye dönüşümsüz olup uygun hasta ve protez seçimi önemlidir. Aday hasta için hangi protezin uygun olduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir. Protez seçiminde; hekimin tecrübesi, hastanın tercihi, hastanın bazı vücut alışkanlıkları, dominan elini kullanma durumu ve protezin fiyatına göre karar verilmelidir. En önemli komplikasyonlar olarak mekanik ve enfeksiyon riskleri sayılabilir. Günümüz teknolojisi ile bu yan etkilere oldukça nadir rastlanmaktadır. Yine de hasta ve partneri protez ameliyatı ve sonuçları hakkında önceden bilgilendirilmelidir.

  Düşük yoğunluklu şok dalga tedavisi: Sertleşme sorunu tedavisinde son 10 yılda teknoloji ile birlikte gelişen Renova Sistemi LSWT tedavisi devrim yarattı. Kullanıcıların oldukça memnun kaldığı bu tedavi ile yan etkiye maruz kalmadan, ağrısız ve acısız kalıcı tedavi artık çok kolay. Sadece 4 seansta kullanıcıların memnuniyetini amaçlamaktadır. LSWT, penisin farklı bölgelerine düşük yoğunluklu ultrasonik ses dalgaları verilir ve penis içi damarsal yapıları onararak sertleşme sırasında damarların kan dolaşımını iyileştirir.

  Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

  LSWT Nedir? Hangi Durumlarda LSWT Uygulanır?

  Sertleşme Sorunlarının Belirlenmesi – Penis İşlev Kaybına Yönelik Teşhis Testleri

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir