Peyronie Hastalığı ve Sertleşme Sorunu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri

  Peyronie hastalığı, penil şaft içinde gelişen, plak adı verilen sert, fibröz dokudan oluşur. Plaklar sert, kalınlaşmış ve sertleşmiş alanlardır, aslında bir tür iç yara izidir. Bu fibroid dokuda ayrıca kalsiyum bileşikleri birikerek plakları daha da sertleştirebilir.

  Peyronie hastalığına ayrıca kavernozit ve bazen plastik sertleşme de denir. Muhtemelen bu yara izine yol açan kronik bir iltihaplanma süreci vardır.

  Kalınlaşan bölge normal penis dokusuna göre daha az kan akışına sahiptir ve penisin içindeki normal süngerimsi alanlar gibi kanla dolmaz ve şişmez. Bu nedenle penis karşı tarafta daha fazla şişer ve dikleştiğinde plakların bulunduğu tarafa doğru bir eğrilik kazanır.

  Plaklar birkaç yerde bulunursa, daha karmaşık deformasyonlar gelişecektir. Penis içindeki anormal bükülme, bükülme veya şişme de sıklıkla ağrılı ereksiyonlara yol açar.

  18 yaşından büyük her erkek Peyronie hastalığına yakalanabilir. Peyronie hastalığından muzdarip erkeklerin yaş ortalaması 50’dir.

  Kavernozitin üç ana özelliği şunlardır:

  • Derinin altında bir veya daha fazla küçük sert yumru veya sürekli sert, sert ve kalınlaşmış bir alan.
  • Ereksiyon halindeyken anormal kıvrık veya eğri penis. Tüm penislerin bir miktar eğriliği vardır, ancak bu hastalık ile penis bükülmesi artar ve çok kavisli bir penis elde edilebilir. Penis, muz gibi veya köşeli bir şekilde bükülebilir. Penil bükülme çoğunlukla yukarı doğrudur, ancak aşağı, sola, sağa veya eğimli olabilir.
  • Penis ereksiyon halindeyken bükülme genellikle sert kalınlaşmış bölgeninkiyle aynı taraftadır.
  • Dökülen penisteki sert alanlar, penisin düzensiz olmasına neden olarak tümsekler gibi görünebilir.
  • Bazen penis, cinsel ilişkiyi zorlaştıracak veya imkansız hale getirecek kadar bükülür.
  • Sertleşme sırasında penisin sert bölgelerinden gelen baskı veya penisin karşı tarafındaki gergin deriden kaynaklanan ağrı.
  • Bir ila üç ay içinde ve endurasyonların sertliği ve sertliğinden daha sonra gelişme eğiliminde olduğu için bükülme hemen fark edilmeyebilir.
  • Plastik sertleşme ilerleyip iktidarsızlığa neden olabilir. Bazen Peyroni hastalığı kendi kendine düzelir, ancak bu birkaç yıl alabilir.
  Peyronie Hastalığı Ve Sertleşme Sorunu

  Peyronie Hastalığı Ve Sertleşme Sorunu

  Endurasyonun kesin nedeni bilinmemektedir. Altta yatan ciddi bir durumun belirtisi değildir ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir. Hastalığın penis dokusunda iltihaplanma ile başlaması mümkündür. Enflamasyon, alerjik veya otoimmün reaksiyondan kaynaklanabilir. Peyronie hastalığı bir enfeksiyon olmasa da, ilk enfeksiyon penis dokusuna zarar verebilir ve Peyronie hastalığına dönüşen bir iltihaplanmaya neden olabilir. Sistemik Lupus Eritematosus adı verilen inflamatuar durumu olan erkekler daha sık Peyronie hastalığına yakalanır.

  E vitamini eksikliği hastalığa neden olan bir faktör gibi görünmektedir. Şeker hastalığı kan damarlarının zarar görmesine neden olabilir ve bu hasar penisin erektil cisimlerinde meydana gelirse Peyronie hastalığı gelişebilir. Peyronie hastalığı bazen yüksek tansiyona karşı kullanılan Inderal (propanolol) ilacının bir yan etkisidir.

  Bazen peniste iç kanamaya neden olan fiziksel bir yaralanma veya bu tür bir dizi yaralanma ilk nedendir. Şiddetli cinsel aktivite alışkanlığı bu tür yaralanmalara neden olabilir. Bazı erkeklerin bu duruma genetik bir yatkınlığı olabileceği düşünülmektedir.

  Penisin plastik sertliği kanser değildir ve kansere neden olamaz, ancak cinsel organınızda gelişen bir yumru veya deformasyon mutlaka incelenmelidir.

  TEDAVİ VE PEYRONİE HASTALIĞI

  Payronie hastalığı olan tüm erkekler tedavi gerektirmez. Hastalık bazen kendi kendine geçer. Durum telaffuz edilirse, hastalığın her belirtisini iyileştirebilecek bir çare bulmak da zordur, ancak birkaç yöntem Peyronie ile ilişkili penis değişikliklerinin çoğunu ortadan kaldırabilir. İşte bugün kullanılan tedavi yöntemlerinin bir anketi.

  Tamoksifen – Hastalığın erken evrelerinde Tamoxifen adlı bir ilacın Peyronie hastalığı tarafından fibröz plak oluşumunu önlediği gösterilmiştir. Bu ilaç aynı zamanda meme kanseri tedavisinde de kullanılmaktadır, ancak iki durum birbiriyle ilişkili değildir.

  Vitamin E ve B – Vitamin E ve B bazen ağrıyı hafifletmede ve Peyronie hastalığından kaynaklanan penil deformitenin tedavisinde etkilidir.

  Verapamil – Genellikle yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan Verapamil’in plak boyutunu küçülttüğü ve doğrudan plağa enjekte edildiğinde ağrıyı azalttığı ve böylece peyronie hastalığı nedeniyle penis şekli bozulmasını iyileştirdiği gösterilmiştir.

  Şok dalgası tedavisi – Ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi veya yeni bir tedavi olan LSWT, Peyronie hastalığı için bazı hastanelerde kullanılmaktadır. Peyronie hastalığını tedavi etmek için bu yeni yaklaşımın ilk sonuçları umut verici görülmektedir.

  Ameliyat – Bu bazen, Payroni hastalığı bir yıl veya daha fazla sürdüyse ve en az üç aydır ilerlemediyse veya gerilemediyse düşünülebilir. Nesbitt prosedürü ile penisi düzeltmek için eğrinin karşısındaki doku çıkarılır. Başka bir prosedür, bu alanı uzatmak için fibröz plak içine bir greft veya damar parçası yerleştirmeyi içerir. Bazı Pirene hastalığı vakalarında, penil protezin (implant) cerrahi olarak yerleştirilmesi önerilir.

  Radyasyon tedavisi – Bu tedavi yöntemi denenmiştir, ancak sonuçlar tahmin edilemez ve bazen amaçlananın tam tersidir.

  Çekiş cihazları – Piyasada, penisi düzeltmek için penis dokusunu nazikçe çeken ve böylece penisi Peyronie hastalığının neden olduğu eğrilikten onaran, günde bir süre penis üzerinde kullanmak üzere mekanik cihazlar satın alabilirsiniz.

  Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

  Yeni Nesil İktidarsızlık Tedavisi İle Kalıcı Çözüm!

  Ağrısız, Acısız Sertleşme Sorunu Tedavisi

  LSWT Tedavisi İle Erkekler Daha Mutlu!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir