LSWT Nedir? Hangi durumlarda LSWT Uygulanır?

  LSWT kelime açılımı olarak Linear Shockwawe Therapy yani doğrusal şok dalga tedavisi anlamına gelir. Sertleşme sorunu tedavisinde kullanılır. 2. Jenerasyon Non-Invaziv bir yöntemdir. Bölgesel olarak Anjiyogenesise neden olur ve penil hemodinamiğini arttırır. Bu işlem için düşük yoğunluklu şok dalgalarından yararlanır. Bu teknoloji, sertleşme sorunu olan hastalarda kullanıla en yeni ve en gelişmiş olan yöntemdir. Renova Sistemi LSWT alanında öncü bir teknoloji ürünüdür.

  LSWT teknolojisinden önce ESWT teknoloji kullanılmaktaydı. ESWT teknolojisi, dalgaları tek bir noktada birleştirerek şok oluşturabilmektedir. Bu uygulamada şokun etkilediği alan küçük bir elips halindedir. Bu taş kırma ya da ortopedik tedavilerde yeterli olabilir. Ancak penis ve crurada linear bir şekilde uzanan Corpus Cavernosum’u bütünüyle etkilemesi imkansızdır. Dolayısıyla uygulama sırasında SW kaynağını penis ve crurada ayrı ayrı birçok noktaya uygulayarak terapötik etkinin oluşması beklenmektedir. Bu da tedavi başarısını olumsuz etkileyebilir.

  LSWT teknolojisi ise, penis ve crura anatomisine sadece bir noktadan en etkili uygulamanın yapılabilmesi için geliştirilmiştir. Mevcut şok dalgaları üreten cihazların elips şeklindeki odak noktasına karşın Renova Sistem LSWT hedef organ boyunca tek uygulama noktasından bir seferde 70 mm uzunluğunda geniş bir alanda terapötik etki sağlamaktadır. Bir başka deyişle corpus cavernosum anatomik olarak tamamen etki alanı içine girer. Yani ESWT teknolojisindeki gibi elips şeklinin dışında doğrusal olarak şok dalgaları göndererek tedavinin daha geniş kapsama alanlı ve başarılı olmasını hedefler.

  LSWT teknolojisi ilk olarak, Kardiyoloji’de damar tıkanıklığına bağlı kalp hastalığı tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Türkiye genelinde 2013 yılından beri birçok merkezde yapılan Renova tedavisinde alınan sonuçlar dünyadaki diğer merkezlerdeki başarı oranını yakalamıştır.

  LSWT Nedir?

  Hangi Durumlarda LSWT Tedavisi Uygulanır?

  Sertleşme sorunu birçok nedenden dolayı görülebilmektedir. Bu sebepler fiziksel ya da psikolojik olarak değişebilir. Sorunun doğru olarak belirlenebilmesi için kişinin tıbbi geçmişinin ve cinsel öyküsünün ayrıntılı olarak öğrenilmesi, genital bölge muayenesi, psikososyal değerlendirme, laboratuvar testleri ve Doppler ultrasonografi gibi bazı yöntemlerden yararlanılır.

  Sertleşme sorunu, tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir. Kişi kesinlikle sorunun nerden kaynaklandığını tespit ederek tedaviye ilk adımı atmış olacaktır. Öncelikle stresten kaçınmak, dengeli beslenme, iyi ve yeterli gece uykusu, düzenli egzersiz yapılması, fazla kilonun verilmesi, sigaranın bırakılması ve alkol tüketiminin azaltılması gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinmek oldukça yararlıdır. Bu şekilde çözüm bulunamadığı takdirde, tıbbi yardım almak gerekebilir.

  Eğer psikolojik olarak sorun yaşanıyorsa, stres, kaygı ve depresyonun neden olduğu sertleşme sorunu için psikolojik danışmanlık alınması yararlı olabilir. Utanma ve çekinme nedeniyle çözüm arayışından kaçınılması veya sorunun doğru olmayan yöntemlerle giderilmeye çalışılması problemin daha da büyümesine yol açabilir. Ayrıca, tedavinin gerçekleşebilmesi ve sorunun tamamen ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle kişinin tedavi konusunda istekli olması ve problemin farkında olması gerekir. Stres, endişe ve depresyonun neden olduğu sertleşme sorunu için psikolojik danışmanlık alınması yararlı olabilir.

  Sertleşme sorunu tedavisinin en önemli ilk adımı sorunun kaynağını bulmak ve bu yolda doğru tedaviye ulaşmakta geçer. Sertleşme sorunu tedavileri oldukça fazladır. Ağızdan alınan ilaçlar, vakum cihazları, penis implantı gibi.

  Genellikle ağızdan alınan ilaçlar kişilere daha basit bir yöntem olarak görülebilir. Ancak ilaçla olan tedavilerin yan etkisi oldukça fazladır. Kişinin riske alması gereken bazı yan etkiler şunlardır;

  • Baş ağrısı,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Yüzde kızarıklık,
  • Sıcak basması,
  • Ani kan basıncı düşüklüğü,
  • Geçici görme bozukluğu gibi.

  LSWT tedavisi, özellikle diyabet hastalarında, kalp damar hastalarında ve prostat hastalığı nedeniyle sertleşme sorunu yaşayanlarda %70 ila %80 oranında başarılı sonuçlar vermiştir. Tedavi sırasında penisin farklı bölgelerine düşük yoğunluklu ultrasonik ses dalgaları verilir. Tedavi süresi ve uygulanma sıklığı sorunun düzeyine göre değişkenlik gösterebilir. Uygulama sayısı bakımından genellikle haftada 1-2 seans olmak üzere toplam 4 seanslık tedaviler önerilir. Her tedavi seansı yaklaşık 20 dakika sürer.

  LSWT Avantajları:

  • Uygulama kolaylığı,
  • Yan etkisiz,
  • Ağrısız ve acısız,
  • Tedavi sonrası günlük yaşantıya rahatlıkla dönebilme,
  • Anestezi gerektirmeyen tedavi biçimidir.

  Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

  Sertleşme Sorunlarının Belirlenmesi – Penis İşlev Kaybına Yönelik Teşhis Testleri

  Alternatif Tıp Erektil Disfonksiyon Ve Sertleşme Sorunlarının Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilir?

  Ereksiyon Sorunları Güçlü Sert Ereksiyonlar İçin Ne Yapmalısınız?

  Nitrik Oksit Eksikliği Sertleşme Sorununun Nedeni Mi?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir