Erektil Disfonksiyon Türleri Nelerdir?

  Erektil disfonksiyon türleri, birçok nedene bağlı olarak değişebilmektedir. Yaşam şekli, iş ortamından kaynaklanan stres, kronik hastalıklar, çeşitli ilaçları yan etkileri gibi uzayan bir liste içerebilmektedir. Bazı durumlarda ise, erektil disfonksiyon türleri geleceğinize dair size önemli bir hastalığın habercisi olarak da geliyor olabilir. Bu durumda erektil disfonksiyona neden olabilecek olguyu doğru anlamak ve bu doğrultuda tedaviye yönelmek oldukça önemlidir.

  Bazen erektil disfonksiyon türleri geçici olabilir. Bazı durumlarda da kalıcı sertleşme sorunlarına neden olabilecek sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum erektil disfonksiyon türleri ile ilişkilendirilebilir. Erektil disfonksiyona neden olan neden size tedavi konusunda yön verecektir. Erektil disfonksiyon türleri nelerdir?

  Erektil Disfonksiyon Türleri

  Erektil Disfonksiyon Türleri

  1. İlaçların neden olduğu ED
  ED, aldığınız diğer ilaçlardan da kaynaklanıyor olabilir. Bunlar, var olan hastalığınızı tedavi etmek için kullanılan ilaçları içerebilir:

  • Yüksek tansiyon
  • Kalp hastalığı
  • Depresyon
  • Nöbetler
  • Kanser gibi ilaçların yan etkisi olarak erektil disfonksiyon görülebilmektedir. Bu durumda doktorunuz aldığınız ilaçları gözden geçirerek gerektiği durumlarda ilaçların dozajlarını ayarlayabilir ya da sertleşme sorununuzu iyileştirebilecek bazı değişiklikler yapabilir.

  2. Yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanan ED
  Bazen yaşam tarzı seçimleri ED’ye katkıda bulunabilir. Sağlıklı alışkanlıklar edinmek semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sigara içmekten kaçınmayı , sağlıklı kilonuzu korumayı , düzenli egzersiz yapmayı ve alkol alımınızı kontrol altında tutmayı deneyin.

  3. Altta yatan koşulların neden olduğu ED
  ED’niz tedavi edilmemiş diyabet , yüksek tansiyon veya başka bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. İlk önce bu durumu tedavi etmek ED semptomlarınızı iyileştirebilir. Burada unutmamak gereken şudur ki, Diyabet, Hipertansiyon, Koroner arter hastalığı, Kronik böbrek yetmezliği, Kronik karaciğer yetmezliği gibi sistemik hastalıklar erektil disfonksiyon sorununa neden olan en önemli faktörlerdendir.

  Ayrıca Erektil Disfonksiyona Neden Olan Diğer Risk faktörleri:

  1. Serebrovasküler hastalık, Multipl skleroz, Parkinson Alzheimer hastalığı gibi nörolojik hastalıklar.
  2. Hipertiroidizm, Hipotiroidizm, Hipogonadizm, Hiperprolaktinemi, Hiperöstrojenizm gibi endokrinolojik hastalıklar.
  3. Peyronie hastalığı, Post-priapizm, Veno-oklüziv disfonksiyon gibi penil faktörler.
  4. Depresyon, anksiyete bozukluğu gibi psikolojik faktörler.
  5. Yaşlılık Hiperlipidemi Şişmanlık gibi diğer faktörler.

  Erektil disfonksiyon belirtileriniz varsa, durumun genellikle başka bir sağlık probleminden veya aldığınız bir ilaçtan kaynaklandığını unutmayın. Altta yatan sağlık sorunu için tedavi almak veya doktorunuzun ilaç rejiminizi ayarlamasını sağlamak, semptomlarınızı hafifletmek için gereken tek şey olabilir.

  Erektil disfonksiyon ilaçlarına ihtiyacınız varsa, birçok seçenek vardır. Farklı şekillerde gelirler, benzersiz şekillerde çalışırlar ve kendi yan etkilerine neden olurlar. Doktorunuzla birlikte sizin için en iyi ED tedavisini bulabilirsiniz.

  Erektil disfonksiyon bulunan erkeklerin ortalama % 78’inde psikojenik faktörler veya tek başına organik faktörler mevcuttur. Psikojenik nedenli ED, fiziksel bir hasar olmadan erektil mekanizmaların baskılanmasına bağlıdır. Genç hastalarda psikojenik nedenli ED daha fazla görülürken, yaşlılarda organik nedenler daha ön plandadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi ED için de bazı hazırlayıcı veya ED oluşmasını kolaylaştırıcı faktörler söz konusudur. Erkeklerin çoğunda ED için çok sayıda risk faktörü vardır ama bunlardan biri veya birkaçı baskın olabilir.

  Organik ED’un sıklığını etkileyen faktörlerin çoğu kronik hastalıklar, cerrahi, travma (ereksiyon oluşumunda rol alan yapılarda hasar), ilaç tedavisi, sigara ve alkol kullanımı ile ilgilidir. İleri yaş, diyabet, periferik damar hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, hiperlipidemi ve hipertansiyon ED için başlıca risk faktörleridir.

  Erektil disfonksiyon aterosklerotik (damar sertliği) hastalıklar grubunun çoğunlukla ortaya çıkan ilk bulgusudur ve ED önlenebilir kalp hastalıklarının erken habercisidir. Son yıllarda ED nedeniyle doktora başvuran; hiperlipidemi, sigara ve hipertansiyon gibi risk faktörlerinin varlığında koroner arter hastalığına yönelik yapılan taramalarda ciddi düzeyde koroner arter darlığı saptanan olgular bildirilmiştir.

  Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

  Erektil Disfonksiyon Artık Sorun Olmaktan Çıkıyor

  Ameliyatsız Sertleşme Sorunu Tedavisi

  Akupunktur Tedavisi Cinsel Yaşamı İyileştirebilir Mi?

  Shockwave Terapi: Erektil Disfonksiyon Tedavisinde Yeni Bir Dönemin Başlangıcı

  Erektil Disfonksiyon İçin Shockwave Terapisi İşe Yarıyor Mu?

  Erektil Disfonksiyon Tedavisinde İlaç Ve Shockwave Terapisi Karşılaştırması

  Şok Dalga Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Shockwawe Therapy (Linear) Tedavisi Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

  Erektil Disfonksiyonu Tedavi Etmek İçin Şok Dalga Tedavisi

  Sertleşme Sorununda Şok Dalga Tedavisi

  İktidarsızlık Tedavisinde Yeni Nesil Çözüm

  Lineer Şok Dalga (LSWT) Tedavisi Nedir?

  Şok Dalga (ESWT) Tedavisi Nedir?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir